4.1 C
Vilkaviškis
2025 / 03 / 24

Šokiruojanti tiesa: beveik pusė žmonių iškart meta sugedusią elektroniką ir perka naują!

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Šiuolaikinėje visuomenėje elektronikos prietaisai tapo neatsiejama kasdienybės dalimi – jie palengvina mūsų darbus, užtikrina ryšį su pasauliu ir suteikia pramogų. Tačiau kartu su šiuo patogumu auga ir žmonijos priklausomybė nuo technologijų. Sugedus išmaniajam telefonui, kompiuteriui ar buities prietaisui, dažnai nesvarstome galimybės jį taisyti – ieškome naujo, greitesnio, modernesnio įrenginio. Šis įprotis skatina elektronikos atliekų augimą, todėl Europos šalys ragina gamintojus kurti patvaresnius ir lengviau pataisomus prietaisus, o vartotojus – atsakingai juos naudoti. Ilgalaikis elektronikos eksploatavimas, taisymas ar perdavimas kitiems gali sumažinti taršą ir prisidėti prie tvaresnės ateities.

- Reklama -

Siekdama išsiaiškinti vartotojų įpročius, šių metų sausį EPA atliko šalies gyventojų tyrimą dėl elektronikos prietaisų gedimų ir jų taisymo, siekdama suprasti, kaip dažnai žmonės susiduria su techninėmis problemomis ir kokius sprendimus priima – taiso ar keičia naujais.

Smulkios elektronikos atliekų surinkimo dėžė – skirta naudotiems elektronikos prietaisams, baterijoms ir lemputėms išmesti.
EPA atliekų surinkimo konteineris – skirta panaudotoms baterijoms ir lemputėms saugiai utilizuoti.

Mažiau nei pusei (47 proc.) šalies gyventojų 2024 m. sugedo elektronikos prietaisai: 18 proc. sugedo buitinė technika, 17 proc. – smulkioji technika, 11 proc. telefonas arba nešiojamas kompiuteris, 7 proc. – televizorius. Tai, kad per pastaruosius metus jiems sugedo buitinė technika, dažniau nurodo vyresni respondentai. Jog sugedo smulkioji technika – moterys.

27 proc. apklaustųjų pavyko sutaisyti sugedusį prietaisą, nes kreipėsi į taisymo paslaugas. 11 proc. sutaisė prietaisą patys. 7 proc. pavyko sutaisyti, tačiau taisymas užtruko ilgai. Trečdaliui (34 proc.) taisymas buvo per brangus, todėl atsisakė šios idėjos. 28 proc. nesutaisė prietaiso, nes jis nebuvo įmanomas. Atsisakę taisymo, nes jis buvo per brangus, dažniau nurodo didmiesčių ir rajonų centrų gyventojai. Nesutaisę, nes taisymas nebuvo įmanomas – rajonų centrų ir kaimo vietovių gyventojai.

Beveik pusė (47 proc.) tyrimo dalyvių, sugedus elektronikos prietaisui, nusipirko naują iš karto. 21 proc. nupirko naują prietaisą tik po ilgesnio laiko. 16 proc. planuoja pirkti naują, bet dar neišsirinko. 17 proc. nepirko naujo prietaiso, nes sugebėjo išsiversti su alternatyvomis. 6 proc. nepirko, nes nusprendė nenaudoti tokio prietaiso.

„Visgi net 47 proc. žmonių iš karto nusiperka naują prietaisą, o 34 proc. atsisako taisymo dėl per didelės kainos. Tai aiškiai rodo, kad remonto kultūra nyksta, o elektronikos atliekų kiekis sparčiai auga. Deja, vis dar trūksta paskatų taisyti senus įrenginius, nes remontas neretai tampa brangesnis ar apskritai neįmanomas. Ši tendencija kelia rimtą susirūpinimą aplinkos tvarumu ir skatina permąstyti mūsų vartojimo įpročius –  gamintojai turėtų ieškoti būdų, kaip prailginti elektronikos prietaisų tarnavimo laiką“, – teigia Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas.

- Reklama -

Taisykime, jei remontas neviršija 50 proc. naujo daikto kainos

„Jei remontas kainuoja ne daugiau kaip 50 proc. naujo prietaiso vertės, jį taisyti vis dar verta – tai mūsų atsakymas vartotojams, svarstantiems, ar geriau taisyti, ar atsisakyti sugedusios įrangos. Ši rekomendacija išlieka nepakitusi jau keletą metų“, – pasakoja L. Ivanauskas.

Pasak jo, 2024 metų balandžio 23 d. Europos Parlamento (EP) nariai priėmė direktyvą dėl vartotojų teisės į remontą. Joje gamintojai įpareigojami taisyti prekes, o vartotojai skatinami ilgiau naudotis gaminiu. Naujomis taisyklėmis užtikrinama, kad gamintojai laiku ir efektyviai suteiktų remonto paslaugas bei informuotų vartotojus apie jų teises į remontą. Per garantinį laikotarpį suremontuotoms prekėms bus vieneriems metams papildomai pratęsta teisinė garantija. Pasibaigus garantijai, gamintojas vis tiek privalės taisyti įprastus buityje naudojamus gaminius, kurie pagal ES teisę yra techniškai taisytini. Vartotojai taip pat galės pasiskolinti kitą įrenginį, kol jų yra taisomas, arba pasirinkti atnaujintą įrenginį kaip alternatyvą. Šios taisyklės daugelyje ES šalių, įskaitant ir Lietuvą, suteikia gerą startą. Kiekviena ES valstybė per dvejus metus nuo oficialaus direktyvos patvirtinimo turės įgyvendinti bent vieną taisymo paslaugų skatinimo priemonę.

„Kiekvienas sutaisytas ir toliau naudojamas daiktas – tai sutaupyti energijos ir žaliavų ištekliai, reikalingi naujam gaminiui sukurti, taip pat ir mažesnė CO2 tarša, kuri neišvengiama įvairiose gamybos proceso grandyse, pradedant išteklių išgavimu bei baigiant logistika ir atliekų tvarkymu. Taisyti prietaisus – vadinasi, įsitraukti į kovą prieš nuolat augančias elektronikos atliekas“, – tvirtina L.Ivanauskas.

EPA visoje Lietuvoje nemokamai surenka ir išveža elektronikos atliekas

Smulkios elektronikos atliekų surinkimo dėžė – skirta naudotiems elektronikos prietaisams, baterijoms ir lemputėms išmesti.
Smulkios elektronikos atliekų surinkimo dėžė – skirta naudotiems elektronikos prietaisams, baterijoms ir lemputėms išmesti.

Teisingas elektronikos atliekų rūšiavimas yra būtinas siekiant sumažinti taršą ir išsaugoti vertingas žaliavas. Elektroniniai prietaisai ir baterijos negali būti metami į buitinių atliekų konteinerius, nes juose esantys pavojingi cheminiai elementai gali patekti į aplinką ir kelti grėsmę žmonių sveikatai. Tam skirti specialūs elektronikos atliekų surinkimo konteineriai bei aikštelės, kuriose šios atliekos gali būti saugiai sutvarkytos. Taip pat svarbu nešvaistyti išteklių kaupiant nebereikalingus prietaisus – jei įrenginys dar veikia, verta jį padovanoti ar parduoti, o jei ne – atsakingai išmesti į tam skirtą elektronikos atliekų konteinerį. Dažnai žmonės mano, kad seni įrenginiai dar pravers, tačiau ilgainiui jie tik sensta ir tampa beverčiais. Sugedusi ir nepataisoma elektronika turi būti grąžinta perdirbėjams, kad būtų galima iš naujo panaudoti jos medžiagas. Sąmoningas elgesys su elektronikos atliekomis padeda tausoti gamtinius išteklius ir mažinti aplinkos taršą.

EPA vadovas primena, kad didesniam tvarumui pasiekti Lietuvoje yra išvystytas elektronikos atliekų surinkimo tinklas, per kurį elektronikos atliekos nukreipiamos įgaliotiems tvarkytojams ir perdirbėjams. Smulkiosios elektronikos atliekas galima patogiai išmesti į specialiuosius konteinerius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda jau daugiau kaip 10 metų išveža iš namų nemokamai, tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis https://epa.lt/nemokamas-buitines-technikos-isvezimas/ svetainėje.

EPA inicijuotą apklausą atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Sausio mėnesį atlikto tyrimo metu buvo apklausta 1008 respondentai, kurių amžius 18–75 metai.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img
spot_img

Savaitgalio orai: šiluma išlieka, lietus sugrįš pirmadienį

Šiandien be kritulių. Vėjas šiaurės rytų, rytų, 9–14 m/s. Aukščiausia temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Sekmadienio dieną kai kur nedidelis lietus. Vėjas rytų, pietryčių, 9–14 m/s,...

Astrologinė prognozė kovo 22-ai, šeštadieniui

AVINAS. Jausite emocinę įtampą, nerimą, o gal ir nekokią savijautą fiziškai. Pasistenkite išsaugoti pasitikėjimą savimi, kad ir kokios kritikos išgirstumėte ar kokie nesaugūs pasijustumėte.  JAUTIS. Aplinkiniams atrodysite...

Papuošalų dizainerė Simona Brazdžionytė įvertino atostogas Riminio kurorte: viskas – kaip atvirutėje

Kol Lietuvoje laukiame vasariškos šilumos, vis dažniau pasvajojame apie atostogas svetur. Italija turistams gali pasiūlyti kerinčius vaizdus, puikų maistą, didingus architektūrinius objektus, todėl nenuostabu,...

Papuošalų dizainerė Simona Brazdžionytė įvertino 4 Riminio kurorte: viskas – kaip atvirutėje

Kol Lietuvoje laukiame vasariškos šilumos, vis dažniau pasvajojame apie atostogas svetur. Italija turistams gali pasiūlyti kerinčius vaizdus, puikų maistą, didingus architektūrinius objektus, todėl nenuostabu,...

„Iki“ meniu saulėtam savaitgaliui: lengvi ir taupūs šefų kokybės patiekalai 

Savaitė prasidėjo žiemiškais kaprizais, bet jau čia pat šiltas ir saulės spindulių nušviestas savaitgalis. Kas nori ilgai stovėti prie puodų, kai lauke taip gera?...

Įmonių buhalteris kaltinamas pasisavinęs beveik 1,7 mln. eurų

Sostinės gyventojas stos prieš teismą dėl beveik 1,7 mln. eurų pasisavinimo iš dviejų bendrovių, kuriose ėjo buhalterio pareigas. Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo...

Orai: artimiausiomis dienomis kritulių nenumatoma, šils iki 14°C

Ketvirtadienį be kritulių. Naktį vietomis susidarys rūkas. Vėjas vakarų, pietvakarių, naktį 4–9 m/s, dieną 7–12 m/s. Žemiausia temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šalčio iki...

Astrologinė prognozė kovo 20-ai, ketvirtadieniui

AVINAS. Nebloga diena susitikimams su užsieniečiais, kultūrinių renginių, tarptautinių seminarų organizavimui ir pan, jeigu tai aktualu. Visgi lengva susipainioti teisybės versijose. Gali kilti moralinių,...

Neatrastas Balkanų brangakmenis – populiariausios turistinės kryptys tokių gamtos vaizdų galėtų pavydėti

Balkanų brangakmeniu vadinama Juodkalnija – idealus pasirinkimas išsiilgusiems saulėtų dienų pripildyto kerinčio gamtos grožio, persipinančio su turtinga istorija, lydinčia kone kiekviename žingsnyje. Nenustebkite, jei...

Orai: dieną aukščiausia temperatūra sieks iki 10 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje kritulių tikimybė nedidelė. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Ketvirtadienį...

Astrologinė prognozė kovo 19-ai, trečiadieniui

AVINAS. Galite patirti įvairių emocijų. Netikėtumai nusimato reikaluose susijusiuose su nuosavybe, pinigais, mokesčiais, investicijomis. Galbūt teks ką nors dalintis ar aiškintis. Nors optimizmo nestokosite,...

Kovo mėnesį apsipirk ,,Rimi“ internetu ir atvešime į namus nemokamai

E. parduotuvė „Rimi.lt“ mini 5-tąjį savo gimtadienį ir kviečia pirkėjus jį švęsti drauge! Visą kovo mėnesį, kuomet laukia patrauklūs nemokamų pristatymų pasiūlymai, yra puiki...

„Rimi“ – mažiau maisto švaistymo, daugiau taupymo: pernai beveik trečdaliu išaugo vienos kategorijos populiarumas 

Kasmet vis daugiau Baltijos šalių gyventojų renkasi taupesnį ir tvaresnį apsipirkimo būdą, savo maisto prekių krepšelį papildydami nukainotais produktais, kurių galiojimo laikas artėja prie...

Svarbi informacija apie želdinių genėjimą paukščių perėjimo laikotarpiu

Nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d. Lietuvoje prasideda aktyvus paukščių perėjimo laikotarpis. Šiuo metu rekomenduojama būti atsakingiems ir netrikdyti perinčių paukščių. Tam...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img